Zły cholesterol

wysoki cholesterol

zły cholesterolZły cholesterol –  mówiąc o złym cholesterolu mamy na myśli beta- lipoproteinę o małej gęstości, czyli tak zwany LDL (Low Density Lipoproteins). Cholesterol to tak naprawdę lipoproteiny, czyli zlożone polipeptydy zawierające cholesterol wolny i zestryfikowany. Jeśli poziom tej beta- lipoproteiny jest za wysoki, to ogromna ilość cholesterolu odkłada się w komórkach ścian tętnic. Tworzy tam złogi, powszechnie nazywane blaszkami miażdżycowymi. Gdy nie dbamy o obniżenie  poziomu cholesterolu, w efekcie prowadzi to do zwężenia tętnic wieńcowych i zwiększenia ryzyko wystąpienia chorób serca. W momencie gdy ilość złego  cholesterolu przekracza dopuszczalne normy cholesterolu, należy świadomie ograniczać ilość spożywanego wraz z pokarmem cholesterolu czyli nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans.

<<<<Kliknij i sprawdź  jak obniżyć zły cholesterol>>>>

ldl zły cholesterol


Nieodpowiednia dieta składająca głównie z pożywienia w którym znajdują się tłuszcze zwierzęce powiększa ilość LDL. Co prowadzi do szkodliwych zmian w organizmie i w końcu do poważnych schorzeń. Zły Cholesterol LDL jest podatny na utlenianie przez wolne rodniki, powoduje to powstawanie ognisk miażdżycy w tętnicach.

Ilość szkodliwego cholesterolu można skutecznie zwalczać przez aktywność fizyczną, zmianę diety i stylu życia. Skuteczne są tutaj ćwiczenia aerobowe- ćwiczenia przez ok. 40 minut: jazda na rowerze, ćwiczenia na steperze, bieganie czy też wiosłowanie. Dobre w obniżaniu poziomu cholesterolu jest też pływanie na basenie. Cząsteczka cholesterolu istnieje w organizmie około 2 dni, po tym czasie jest usuwana przez wątrobę lub inne narządy czy tkanki.Warto zadbac aby zły cholesterol był usuwanych jak najczęściej z naszego organizmu.