Trójglicerydy (triglicerydy)

ostropest baner

Triglicerydy są cząsteczkami składającymi się z trzech długich łańcuchów tłuszczowych i glicerolu. Łącznie z wolnymi kwasami tłuszczowymi stanowią materiał energetyczny zużywany na bieżące potrzeby organizmu. Jeśli nie są spalane podczas wysiłku fizycznego, odkładają się jako tkanka tłuszczowa.

Triglicerydy

Wśród trójglicerydów wyróżnia się: proste i złożone. Proste to takie, które w swojej budowie zawierają trzy takie same kwasy tłuszczowe. Wśród złożonych- mieszanych wyróżnia się przynajmniej jeden różny od reszty kwas tłuszczowy. Poziom trójglicerydów jest tak samo ważny jak poziom cholesterolu. Nadmiar przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia, a także może doprowadzić do zapalenia trzustki. Poziom TG(tri glicerydów) nie powinien przekraczać 150mg/dl. Jeśli ich ilość mieści się w granicach 150-199 mg/dl, obniżenie tego wyniku nie stanowi jeszcze dużego problemy. Jednak większa ilość wymaga już kontaktu z lekarzem, a wynik powyżej 500 mg/dl może być bezpośrednim zagrożeniem życia i wymaga natychmiastowej interwencji.

Prawidłowe stężenie tri glicerydów:

  • 35-135 mg/dl- kobiety
  • 40-160 mg/dl- mężczyźni
  • <100 mg/dl- dzieci

Według najnowszych badań zbyt wysoki poziom trójglicerydów  przyczynia się do zwiększenia ryzyka zawału serca, udaru mózgu itp. bardziej niż podwyższony poziom cholesterolu.

Trójglicerydy wysoki poziom

Do zwiększenia ilości triglicerydów  we krwi przyczyniają się: otyłość, zapalenie trzustki, doustne środki antykoncepcyjne, choroby nerek, nadmierne spożywanie alkoholu, niektóre beta-blokery, niedoczynność tarczycy,  hiperlipidemie wtórne, pierwotne i złożone, dna moczanowa, diuretyki tiazydowe, zespół nerczycowy, cukrzyca, zespół chylomukionemii.

Rzadziej występuje spadek ilości triglicerydów, zdarza się w przypadku  osób przewlekle hospitalizowanych i u osób z chorobami psychicznymi.

Jak obniżyć poziom trójglicerydów ?

Sposoby obniżania poziomu triglicerydów są takie same jak w przypadku nadmiaru cholesterolu. Czyli odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny i ograniczenie lub eliminacja czynników sprzyjających ich większemu stężeniu. Warto zacząć ograniczać pokarmy mięsne i przynajmniej na jakiś czas przerzucić się na dania wegetariańskie. Dietę powinno się wspomóc odpowiednią aktywnością, na przykład można zacząć spacerować. Jednak ćwiczenia fizyczne należy zacząć wprowadzać powoli, z dnia na dzień zwiększając ich intensywność i długość.

Trackbacks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *