Cholesterol wyniki

wysoki cholesterol

Cholesterol wyniki

Cholesterol wynikiCholesterol jest organicznym związkiem chemicznym. Wbrew powszechnej opinii społeczeństwa jest on bardzo potrzebny, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co więcej, bez niego życie nie byłoby możliwe. Występuje w błonach komórkowych umożliwiając im wykonywanie podstawowych czynności. Jest także ważny, czynnikiem przy tworzeniu kwasu żółciowego i hormonów steroidowych.

Prawidłowe wyniki badania poziomu cholesterolu

W naszych organizmach cholesterol występuje we wszystkich tkankach i osoczu krwi. Może występować w postaci wolnej lub z długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Według najnowszych danych jego ilość w ciele przeciętnego człowieka wynosi około 150-200 g czyli około 365 mmoli. Badania dowodzą , że podwyższony poziom cholesterolu jest jedną z głównych przyczyn powstawania wielu chorób serca i układu krążenia. Aby ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo- naczyniowego wykonuje się badanie nazywane lipidogramem. Możemy z niego odczytać informacj na temat stężenia cholesterolu całkowitego, ilości cholesterolu dobrego HDL i złego LDL a także stężenie trójglicerydów we krwi. Badanie pokazuje także stosunek  stężenia cholesterolu całkowitego do cholesterolu dobrego HDL.

Cholesterol wyniki – stężenie cholesterolu całkowitego powinno wynosić do 200 mg/dl. Podwyższonymi wartościami charakteryzuje się zakres od 200 do 250 mg/dl, Natomiast groźna dla zdrowia ilość to ponad 250mg/dl.

Prawidłowa wartość dobrego cholesterolu u mężczyzn zawiera się w granicach 35-70 mg/dl. U kobiet 40-80 mg/dl. W przypadku LDL normą jest wartość niższa od 135mg/dl. Wartości wyższe są już niebezpieczne dla organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *