Cholesterol norma

wysoki cholesterol

Cholesterol norma – według badań podwyższony poziom cholesterolu sprzyja chorobom serca i układu krwionośnego. Także zwiększa ryzyko wystąpienia udaru i wielu innych schorzeń. Podobnie dział zbyt niski poziom dobrego cholesterolu HDL, także może być przyczyną lub objawem wielu groźnych chorób.

Cholesterol jest substancją niezbędną do życia.  Dzięki jego obecności w naszym organizmie zachodzi szereg przemian umożliwiający tworzenie na przykład- hormonów sterydowych, kwasów żółciowych, witamin D i błon komórkowych. Cholesterol nie tylko jest przyjmowany wraz z pokarmem, jego pewna część wytwarzana jest na zasadzie syntezy w wątrobie, jelicie cienkim i w pewnym stopniu w skórze.

<<<<Kliknij i sprawdź  jak utrzymać normy cholesterol>>>>

Warto regularnie badać poziom cholesterolu we krwi. Pierwszy raz badanie powinno się wykonać w wieku 20 lat i jeśli wynik jest prawidłowy to badanie powtarza się co 3-4 lata. Osoby starsze i kobiety mające menopauzę powinny to badanie wykonywać raz w roku. Aby ocenić ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krwionośnego oraz sprawdzić czy nie mamy już chorób z tym związanych, wykonuje się badanie zwane lipidogramem. W jego skład wchodzi badanie stężenia cholesterolu całkowitego, ilości cholesterolu dobrego HDL i złego LDL oraz badanie stężenia trójglicerydów. W badaniu określany jest także stosunek cholesterolu całkowitego do dobrego HDL.

Cholesterol norma

Normy cholesterolu w których powinien zawierać się nasz wynik są następujące:

Norma: < 200 mg/dl

Poziom podwyższony: 200–250 mg/dl

Poziom znacznie podwyższony: > 250 mg/dl

Cholesterol normy dla dobrego  HDL:

Norma u mężczyzn 35–70 mg/dl

Norma u kobiet 40–80 mg/dl

Im wyższy wynik w tym przypadku, tym lepiej dl naszego zdrowia.

Cholesterol normy złego cholesterolu LDL:

Norma: < 135 mg/dl

Poziom podwyższony: 135–155 mg/dl

Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl.

Cholesterol norma – podwyższony poziom cholesterolu występuje na przykład w hipercholesterolemii rodzinnej. Ale jest także objawem innych chorób. Pojawia się między innymi przy żółtaczce mechanicznej, zespole nerczycowym, przy cukrzycy. A także podczas stosowania niektórych leków- diuretyków tiazydowych, beta brokerów, kortykosteroidów i przy przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych.