Cholesterol całkowity

wysoki cholesterol

Cholesterol całkowity – mimo, że cholesterol wydaje się być szkodliwym związkiem to jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dla człowieka szkodliwy jest tylko nadmiar złego cholesterolu LDL i brak dobrego cholesterolu HDL.  Według najnowszych danych ilość cholesterolu całkowitego czyli łącznie HDL i LDL we krwi nie powinna przekraczać 200 miligramów/dl.

Cholesterol całkowity

Cholesterol jest dostarczany do organizmu nie tylko z pokarmem , ale także jest syntetyzowany w jelitach i wątrobie. Stanowi ważny czynnik potrzebny do syntezy błon komórkowych i hormonów steroidowych. Gdy ilość cholesterolu całkowitego jest podwyższona przez dłuższy czas, a nie dbamy o jego obniżanie prawidłową dietą i ćwiczeniami fizycznymi, może doprowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych. Zwiększa się wtedy także ryzyko wystąpienia chorób serca, zawałów, udarów mózgu.


<<<<Jak mieć całkowity cholesterol w normie – kliknij i sprawdź>>>>

Cholesterol całkowity podwyższony – Występuje łącznie z wieloma  czynnikami, są to między innymi: dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce, cukrzyca, miażdżyca, stres, choroby nerek, niedoczynność tarczycy, otyłość, zaburzenia w metabolizmie tłuszczów, wrodzona hipercholesterolemia.

Cholesterol całkowity niski – Niższa od zalecanej wartość całkowitego cholesterolu występuje rzadziej i może być spowodowana złą dietą lub współistniejącą chorobą. Na przykład w razie stosowania diety ubogiej w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, uszkodzenia wątroby, nadczynność tarczycy, częste biegunki.

Nadmiar cholesterolu w organizmie powinno się jak najszybciej usuwać. Skuteczne są diety tak zwane ” diety cholesterolowe” obniżające poziom cholesterolu. Dostarczanie do organizmu mniejszej ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. W przypadku nadwagi- wymagane jest zrzucenie zbędnych kilogramów.